4K HDR Televizyonlar hakkında bilinmesi gerekenler

4K HDR Televizyonlar hakkında bilinmesi gerekenler
Dünyada televizyon üreticisi firmalar arasındaki yarış ve rekabet yeni nesil televizyonlarda da yaşanıyor. LG ve Samsung bu markalardan ikisidir ve en önde gelenleridir. Güney Kore’ye ait bu iki marka arasındaki rekabet yıllardır devam etmektedir. Bu anlamda yeni nesil televizyon olan ve HDR destekli 4K televizyon üretiminde dünyada en önde gelen ilk 5 marka arasında ilk iki sırayı LG ve Samsung almaktadır.
4K ve HDR destekli televizyonlarda kıvrımlı dizayna sahip televizyonları geliştirip üretime ilk geçen Samsungtu. Hemen ardından LG de bu yönde adım attı ve üretime başladı. Diğer ülkelerin markaları daha sonra bu yönde adım attılar. Ultra HD görüntü kalitesinde ve kıvrımlı ekrana sahip 4K televizyonları ilk olarak Samsung geliştirdi. Bu televizyonlar gözlüğe gerek duymadan izlenebilme özelliğine sahiptirler. Bu televizyonlar üç boyutlu (3D) görüntü yaratabilme özelliğini izleyiciye sunmaktadırlar. Bu sayede üç boyutlu bir film seyredebilmek için rahatsızlık veren ve şikayet konusu olan gözlükler kullanmak gerekmeyecektir. Böylelikle gözlüksüz ve rahat bir şekilde 3D film seyretme konforuna varılmış olacak. Diğer taraftan günlük yaşamında gözlük kullanan insanlar da geliştirilen bu teknoloji sayesinde gözlüklerinin üzerine 3D gözlük takma zahmetinden kurtulmuş olacaklar ve çektikleri bu eziyet de son bulmuş olacak.
4K HDR TV NEDİR VE HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR?
Güney Kore’nin sahibi olduğu bu iki marka (LG ve Samsung) daha önce Japonlar tarafından geliştirilen ve 5G internet için geliştirilip üretilen 8K Hayper HD televizyonla rekabet etmek amacıyla 4K HDR televizyonu üretime sokmuşlardır. Yıllardır her iki ülke arasında televizyon piyasasında kıyasıya çok sıkı bir rekabet ve yarış söz konusu olduğundan LG ve Samsung ilk modellerini düz ekran olarak tasarladılar ve ürettiler. Daha sonra bu iki firma 4K televizyonlarında sıra dışı bir yeniliğe gittiler ve kıvrımlı televizyon teknolojisini tasarladılar ve geliştirerek piyasaya sundular. Piyasaya yeni bir ekran teknolojisi sunmak için 4K HDR televizyonlar Samsung ve LG tarafından aynı anda üretime sokuldu ve hemen satışa sunuldu. Fakat 2016 yılının ilk aylarında ülkemizde satışa sunulan bu televizyonlara kayda değer bir ilgi gösterilmedi. Bu ilgisizlikteki ana faktör henüz Türkiye’de 4K yayınlarının yapılıyor olmaması ve diğer taraftan da bu televizyonların çok pahalıya satılıyor olması gösterilmektedir.
Aslında 4K yayını tüm dünyada da çok fazla yapılmamaktadır. Bazı ülkelerin bazı kanalları ara sıra seçtikleri bazı filmleri 4K olarak yayınlamaktadırlar ve hepsi bundan ibarettir. Yani düzenli olarak 4K yayını yapan bir kanal henüz ne bizde ve ne de dünyada yoktur. Mevcut durum böyle olduğu için bizde olduğu gibi dünyada da 4K televizyonlara pek fazla ilgi gösterilmemektedir
Bu televizyonlar izleyene gerçeğe en yakın ve çok daha parlak renkler sunmaktadırlar. HDR teknolojisi sayesinde gerek günümüzde ve gerekse önümüzdeki yıllarda daha yüksek görüntü kalitesine yani çözünürlüğe sahip televizyonlar üretilecektir. Bu teknoloji insan gözünü çok daha az rahatsız etmektedir ve bu avantajı sunmaktadır. HDR teknolojisi yukarıda da belirtildiği üzere aynı zamanda gözlüksüz 3D film seyredebilme yeniliğini bizlere sunmuş durumdadır. Ve yakın zamanda bu teknoloji daha da geliştirilerek film seyretme, maç seyretme, müzik dinleme gibi aktiviteleri çok daha başka noktalara çekebilme imkanını üreticilere sunmaktadır. İşte bu açıdan değerlendirildiğinde televizyon izleme konusunda insanlığa bambaşka kapılar aralayan 4K kıvrımlı televizyonların sadece bir pazarlama ürünü olarak görülmemesi gerekir. Kıvrımlı dizayn edilmiş bu ekranların çok yakın tarihte mevcut olanlardan çok daha kaliteli görüntüleri bizlere izleteceğini söyleyebiliriz. Samsung ve LG daha şimdiden renk gerçekliği, çözünürlük ve görüntü kalitesini çok daha üst düzeylere çekme konularında çalışmalarına başlamış durumdadırlar. Bu anlamda Güney Koreli LG görüntüdeki koyu ve açık renk içeren desenler arasındaki kontrastı arttırmayı başardılar ve bunu yeni üretilen televizyonlarında uygulayıp piyasaya sundular. Ve ayrıca bu teknolojiyi cihazın harcadığı enerjiyi arttırmadan yaptılar. Sinemaya gidildiğinde HDR destekli filmler zaten izleniyordu. Fakat bu filmleri evlerde seyredebilme olanağı 2015 yılının Ocak ayına kadar yoktu. Şimdi insanlar evlerinde de sinemalarda olduğu gibi çok canlı, çok net ve gerçeğine en yakın oranda renk tonlarına sahip HDR teknolojili film izleyebilecekler. Gözü hiç yormadan kontrast yükselten HDR teknolojisi önümüzdeki senelerde üretilecek televizyonlara da çok başka kapılar aralayacak gibi görünüyor.
Şu kısa bilgiyi de vermek faydalı olacaktır, Samsung ürettiği 4K HDR televizyonlara SUHD adını vermiştir. Açılımı Samsung Ultra HD dir
4K YAYIN YOK İSE BU TELEVİZYONLAR NEDEN ALINSIN VE İŞE YARAYACAK?
Sadece ülkemizde değil dünyada da çok sorulan bir sorudur. Evet dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de henüz düzenli olarak 4K yayın yapılmamaktadır. Yukarıda detaylıca açıkladığımız teknoloji ile üretilen ve diğer televizyonlara kıyasla daha pahalı olan bu televizyonları tercih etmenin tek geçerli sebebi 4K yayınlarının başlamasıdır. İşte bu amaçla Samsung ve LG kendi ülkelerinde, AB ve ABD’de 4K yayınlarının çok daha yaygın hale gelmesi için büyük bir çaba içerisindedir büyük reklam kampanyaları başlatmışlardır. Bu amaca yönelik olarak reklamlara on milyonlarca dolar para harcamayı göze almış durumdadırlar. Samsung ve LG gerek gerek Avrupa’da ve gerekse ABD’de bazı televizyon kanalları ile 4K yayınına geçmeleri konusunda gerekli anlaşmaları imzalamış durumdadırlar. Bu kanallar 4K yayını yapabilmek için altyapı çalışmalarına başlamış ve bu çalışmaların sonuna gelindiği bilgisi Samsung ve LG firmaları tarafından yakınlarda duyurulmuştur.
4K HDR Televizyonlar hakkında bilinmesi gerekenlerTüm bu verilen bilgilerin ışığında şu mesajı vermek yaralı olacaktır. Dünyaya ve dolayısı ile insanlara yeni bir ürün satabilmenin tek yolu yeni teknolojiler üretiyor olmaktan geçmektedir. Firmalar teknoloji geliştirme ve bunu üretime sokma konusunda birbirleriyle kıyasıya ve oldukça sert bir rekabet içindedirler. Bu rekabet neticesinde neredeyse her yıl yepyeni bir teknolojik ürünle karşılaşıyor durumdayız. Televizyon sektörü de bu gelişimden ve değişimden nasibini alan ana alanlardan birisidir. Bundan 7-8 yıl önce aldığımız televizyonları kaçımız hala evinde tutmaktadır. Ya da kaçımız bundan 7-8 yıl önce aldığımız televizyonu kullanıyor durumdayız.
Sürpriz bir bilgi ile bu makalemize son noktayı koyalım. Kimi uzmanların ve fütüristlerin söylediklerine bakılacak olursa çok yakın gelecekte piksel denen şey zaten olmayacak ve dolayısı ile 4K teknolojisi de gereksiz olacak. Geliştirilecek teknoloji sayesinde pikseli olmayan televizyonlar üretilecek ve belki de bu görüntüler televizyon gibi bir panelden yayınlanmayacağı için artık televizyon denen şey hayatımızdan çıkacak. Görüntü belki de bir fona yansıtılacak ya da başka bir ürün ve aparat sayesinde bu görüntüler bize sunulacak. Gelişen teknoloji bize bu imkanı sunmaktadır ve bu konuda çok önemli ARGE çalışmalarının olduğunu söylemek gerekir.