Dell inspiron 15 7000 inceleme

Dell inspiron 15 7000 inceleme

DELL INSPİRON 15 7000 İNCELEME

Dell’in üretip piyasaya sunduğu diğer laptop’ları aklınızdan çıkaracak son derece sevebileceğiniz laptop’u sizlere tanıtmak istiyorum. Bahsetmiş olduğum ürün Dell Inspiron 15 7000 modelidir. Bu model oldukça şık bir tasarıma sahip olduğu kadar oyundurucuları da sevindirecek bir laptop olmuş. İnternet ortamında oynanan oyunlar artık birçok kitleyi kendine çekmiş durumdadır. İnternetteki oyunlar üzerinden kazanç sağlayan kesimlerinde olması oyun piyasasını harekete geçirmiş durumdadır. Bu oyunların donmadan ve sorunsuz bir şekilde oynanması içinde oldukça kaliteli bilgisayarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Dell’in üretmiş olduğu seriler arasında Inspiron 15 7000 laptop’u oyun bağımlıları için oldukça ideal bir bilgisayar olmuş diyebiliriz. Önceki zamanlarda bilgisayarlarda oynanan oyunlar kullanıcılar için sadece zevk verici odaklı olarak görülüyordu. Ama günümüzde oynanan oyunlardan genelde çıkar gözetimi yapılıyor. Oyun piyasasında kendinden söz ettirmek isteyen kullanıcılar; daha kuvvetli, daha seri ve daha iyi geçişkenlere sahip olan bilgisayarlar peşine düşmüş durumdalar. Durum böyle olunca da bu fırsatı iyi değerlendiren Dell, Inspiron 15 7000 ‘i üretmiştir. Bilgisayar piyasasını iyi takip eden kullanıcılar; Dell’in bu serisi olan Inspiron bilgisayarları tercih ediyorlar.

Tasarım Açısından Inspiron 15 7000

Günümüzden önce piyasaya sunulan oyun bilgisayarlarının tasarımı oldukça kalın ve her tarafında ışık parıltıları bulunuyordu. Durum böyle olunca da bilgisayarlar dışarıdan pek de iyi görünmüyordu. Artık şuanda piyasada kullanılan oyun bilgisayarları sadeleşmeye gitmiş durumdadır. Bu da bilgisayarların daha şık görünmesine yardımcı olmaktadır. Dell’in üretmiş olduğu bilgisayarlar genelde sade ve şık tasarımlara sahip olmaktadır. Inspiron 15 7000 modelinde de bu geleneğin devam ettiğini görüyoruz. Inspiron 15 7000 modeli sade ve şık olmasının yanında yumuşak doku özelliği, siyah mat renkli tasarım özelliği ve kullanımda gözü yormayan dış tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Inspiron 15 7000, 15 inçlik ekran boyutuna sahiptir. Laptop’u kullanmazken yani kapalı tutulduğunda 25.44 mm kalınlığına sahip oluyor. Bu denli kalın olması taşıma evresinde biraz olsun rahatsızlık verebilir. Ama zaten piyasadaki oyun odaklı laptop’lar genelde kalın olacak şekilde dizayn edilmiştirler. Laptop’un kullanıcılarına sunmuş olduğu klavyesi ise şimdiye kadar oyun oynamak için dizayn edilmiş laptop’ların klavyelerinden bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. Klavyede bulunan tuşlardan yumuşak karşılıklar alabiliyorsunuz. Ayrıca klavyede bulunan tuşların etrafında bulunan ışıklı ledlerde klavyenin daha şık görünmesine yardımcı olduğu kadar ledler sayesinde karanlık ortamlarda kullanırken kullanıcısa kolay bir kullanım imkanı sunmaktadır. Bunların yanında da klavye üzerinde bulunan tuşlar arasında boşluklar bırakılmış. Bu da hem oyun oynarken hem de yazı yazarken kolaylıklar sağlanmasına yardımcı oluyor.

Dell inspiron  15 7000 inceleme

Laptop’un tasarım açısından dikkat çeken bir özelliği de hoparlörlerin ön kısımlara monte edilmiş olmasıdır. Hoparlör kısımlarının kırmızı renkte dizayn edilmiş olması, laptop genelinin siyah renten oluşmasıyla güzel bir biliktelik meydana getirmiş olmaktadır. Zaten kırmızı ile siyah rengin harika uyumunu bilmeyen yoktur sanırım. Bu birliktelik de kullanıcıların gözlerine oldukça hoş gelmektedir. Cihazda bulunan ses çıkışları da olabildiğince başarılı bir şekilde yapılış durumdadır. Sesin dışarıya çıkışı oldukça kaliteli olarak servis edilmiş. Oyun piyasasında kullanılan laptop’lar arasında ses kalitesi açısından Inspiron 15 7000 diğer laptop’lardan bir adım önde görünüyor. Oyunlardan çıkan sesleri çok başarılı bir şekilde kullanıcılarına servis yapıyor.

Cihazın tasarımında kendine yer edinen havalandırma ızgaraları laptop’un arka kısmına konumlandırılmış. Cihazın arka kısmında bulunmasına karşın oldukça şık görünmesini sağlıyor. Laptop’un ekranının sabit durmasını sağlayan kısımda havalandırma ızgaralarının arasında yer alıyor. Ekranın destekleme açısı ise ortadan olacak şekilde dizayn edilmiştir. Laptop’un sol kısmında güç yuvası, usb’ye ait port ve hafıza kartının okuyucusuna ait yuvalar bulunmaktadır. Cihazın sağ yan tarafında ise ethernet yuva girişi, hdmı’ye ait port, kulaklık girişine ait yuva ve 2 tane de usb portları yer almaktadır. Cihazın genel anlamda ağırlığı 2.62 kilogram olarak ölçülmüştür.

Inspiron 15 7000’in Ekran Özellikleri

Inspiron modelinin şimdiye kadar bahsettiğimiz özellikleri arasında malesef iyi anlamda övebileceğimiz özelliği ekranı olmamaktadır. Çünkü 15.6 inçlik bir boyuttaki ekrana sahip olan bu cihaz için 1920×1080’lik piksel çözünürlüğü tasarlanmış. Bu özellikler malesef bu cihaz için seviyenin altında kalmış gözüküyor. Durum böyle olunca da herhangi bir bakış açısı değişikliği yaşanması halinde renklerde kaymalar meydana geliyor. Bu da kullanıcıları haliyle kötü anlamda etkilemiş oluyor. Gelişen teknoloji sayesinde genele yakın oyun laptop’u üreticileri, cihazlarında Ips panelleri kullanıyorlar. Bu sayede kullanıcıları oyun oynarken geçişlerde hiçbir sorun yaşamıyorlar. Fakat Inspiron madelinde Ips panelin bulunmaması oyun oynarken renk kaymalarını tetikliyor. Durumun böyle olması da kullanıcılarına olabilidğince rahatsızlık verme aşamasına geliyor. Bunun yanında ekrana direk olarak bakıldığında bile renk açısından bir doygunluk verememesi bu modelin zayıf tarafını gözler önüne seriyor.

Donanım ve Performans Açısından Inspiron 15 7000

Inspiron’un kendine güvendiği noktalardan biri de donanımıdır. İntel Core i7 7700 ve 7 nesil işlemcisini kullanmaktadır. Bu işlemci sayesinde bilgisayarı normal işlerde kullanırken alınan yüksek verim gücünü oyun oynarken de almamıza olanak sağlanmış oluyor. Günümüz teknoloji piyasasının sunmuş olduğu oyunları kolaylıkla kaldırıyor olması açısından tercih edilmesinin yanında ileri ki zamanlarda da bu bilgisayarın kullanılacağının sinyallerini şimdiden veriyor. Cihazın ram’ine gelecek olursak; 16 gb’lık ram ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Ddr4 özellikli olan bu ram’ler, 2400 megahz gücünde çalışıyor ve bu özelliği sayesinde kullanıcılarına yüksek hızlı performans başarısı sunmayı sağlıyor. Cihazın hafızasında ise; 128 gb’lık sdd’ye sahip olmasının yanında 1 tb’lık hdd ile yanında servis ediliyor.

Inspiron 15 7000‘de ekran kartı olarak Nvidia Geforce Gtx 1050 kullanılıyor. Bu özelliğin kullanılması aslında oyun severler için oldukça iyi haber olarak gözüküyor. Çünkü, bu özellik sayesinde tüm oyunları donmadan oynama imkanı sunuyor. İnternet üzerinden oynanan ve dünya genelinde popüler olan oyunlar olan Cs:go, Lol ve Dota2 gibi oyunları oynarken hiçbir şekilde sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Inspiron 15 7000 Hakkında Genel Değerlendirme

Dell Inspiron 15 7000, oyun üzerine odaklı laptop’lar arasında sadeliği ve şıklığı açısından oldukça güzel görünüm sağlıyor. Cihazın kullanıcılarına sağlamış olduğu performans ve ses çıkışı da oldukça iyi görünüyor. Ama cihazın ekranından performans alımı ise kullanıcılarını pek de mutlu etmişe benzemiyor. Cihazın sağlamış olduğu performansı ve şıklığı sayesinde fiyatı 4.200 tl civarlarındadır. Performans ve görünüm açısından bakıldığında bu fiyatı rahatlıkla karşıladığını belirtmek istiyorum. Dell Inspiron 15 7000 oyun severler için tercih edilmesi gereken laptop’lar arasında başı çektiğini düşünüyorum.