IOS İşletim Sistemi

IOS işletim sistemi Android ile birlikte en çok tercih edilen işletim sistemidir. Fakat bu işletim sistemi sadece Apple markalı akıllı cihazlarda kullanılabilir. Yani sadece iPhone markalı cihazlarda kullanılır. Bu nedenle Android kadar yaygın bir sistem değildir. Bu işletim sistemi ile ilgili detaylı bilgi konuya ilgi duyan ve işletimini merak edenler için aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
IOS Nasıl bir işletim sistemidir?
Sadece iPhone markalı cihazlarda kullanılır ve bu amaçla Apple tarafından geliştirilmiştir. Apple geliştirdiği bu işletim sistemini sonraki senelerde tabletlerinde de kullanmıştır. Kullanıcılardan gelen geri dönüşler ortaya koymuştur ki, kullanım kolaylığı bakımından en memnuniyet verici sistem IOS işletim sistemidir.
Güvenlik açısından diğer işletim sistemlerinden aşağı kalır yanı yoktur.
Hangi Cihazlarda Kullanılır?
Bu sistem iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarında kullanılır. Bu her üç cihazdan herhangi birisini ilk kez eline alan bir kullanıcı hiç zorluk çekmeden rahatlıkla kullanmaya başlayabilir. Çünkü bu basitlik ve kolaylıkla tasarlanmış bir sistemdir. Bu yönüyle büyük beğeni toplamaktadır ve kullanıcıyı çok memnun eden bir işletim sistemidir. Diğer sistemler gibi karmaşık değildir. Bu özellik IOS işletim sisteminin en avantajlı yanıdır.
Bu işletim sistemi cihazda oldukça basit bir ana ekran yaratır ve bu kullanıcının ilgisini çeken bir detaydır. Böylece kullanıcı ister istemez Apple markalı bir cihaza yönelmiş olur.
İşletim sistemi ve bunu destekleyen donanım üreticisi ve geliştiricisi Apple tarafından tasarlandığı için akıllı telefonda ve diğer cihazlarda tüm işlemler neredeyse hiç sorunsuz bir şekilde ve bir uyum içinde çalışır.
Multitasking özelliğinden dolayı aynı esnada iki farklı uygulamayı sorunsuz olarak kullanma kolaylığını sağlar.
IOS işletim sistemi cihazda güncelleme işlemini en verimli zamanlarda kendiliğinden yerine getirir. Cihaz şarj edilirken favori uygulamalar bataryada tükenmeye sebep olmadan güncellenir ve böylece uygulamaların devamlı güncel kalması sağlanır.
Kendisini her geçen yıl yenileyen ve geliştiren IOS işletim sistemi bir taraftan uygulamalarına yenilerini de eklemektedir. Desteklediği uygulamalar açısında Android sistemine göre daha geridedir ama bu yönde kendisini geliştirmeye devam etmektedir.
Güncellemeler ücretsiz gerçekleşirken son çıkan bir sürüm olduğunda cihaz kullanıcıyı uyarır.
Bu işletim sistemi akıllı cihaz açıldığı andan itibaren yerleşik bir güvenlik sağlamak amacıyla geliştirilmiş ve tasarlanmıştır. Cihaz ve içeriklerin yüksek seviyede güvenliğini sağlamak amacıyla oldukça güvenilir seviyede yazılım, donanım ve işletim sistemine sahiptir.
Donanım ve yazılım virüs ve zararlı yazılımlara karşı korunabilecek şekilde geliştirilmiştir.
Ayrıca IOS işletim sistemi kişisel bilgilerin güvenliğini yüksek seviyede sağlamaya olanak veren bir sistemdir. Bu amaçla kullanıcıya iki aşamalı kimlik doğrulama desteği sağlar.
Touch ID özelliğiyle parmak izinin parola olarak kullanımına olanak sağlar ve bu sayede cihazın kullanıcı dışında başkaları tarafında kullanılmasını engeller.
Parola kullanıldığı zaman ise mail, kişiler, etkinlikler, takvimler, notlar, mesajlar gibi bilgiler otomatik olarak şifrelenmiş olur.
Tüm bunların yanında başka özellikler ve kullanım kolaylıkları da sağlayan IOS yukarıda da belirtildiği üzere sürekli kendisini yenileyen bir sistem olmaya devam etmektedir.
Apple kendi geliştirdiği bu işletim sistemini daha güvenli ve daha kullanılabilir hale getirmek dolayısı ile daha tercih edilebilir bir sistem haline getirmek için yakın dönemde başka çalışmalar içinde olacağını yaptığı bir açıklama ile duyurmuştu. Rakip işletim sistemlerinin gerisinde kalmamak ve bu sistemlerde bulunmayan bazı özellikleri kendi bünyesinde bulundurarak fark yaratmanın peşinde olacağı da anlaşılmaktadır. Gelen haberler yakın dönemde bu konuda şaşırtıcı gelişmelerin olacağı yönündedir.